Offer an upgraded version of the current product, with a greater price. For example, if a user adds a pack of 1 KG of coffee to his cart - offer him a package of 2 KG. The best scenario is when the price of the upgraded version of the product is more convenient, for example when buying the 1 KG version - the price is 20$/KG, but when buying 2 KG - the price is 15$/KG. The buyer should feel like he is saving money when actually, he's just spending more.

Video walk-through of how to create an upsell widget:

Was this article helpful?
Cancel
Thank you!